Byadmin

Jak wynająć mieszkanie w Polsce? – skuteczne porady dla cudzoziemców 

Jak wynająć mieszkanie w Polsce? – skuteczne porady dla cudzoziemców

Z roku na rok coraz więcej obcokrajowców przyjeżdża do Polski. Liczną grupę stanowią studenci, przedsiębiorcy oraz osoby szukające pracy. Zwykle dla osób z innych krajów przyjazd do dużego miasta w Polsce i znalezienie odpowiedniego miejsca zamieszkania nie jest proste. Cudzoziemcy, chcący szybko i sprawnie wynająć mieszkanie lub pokój, muszą zwrócić uwagę na kilka podstawowych rzeczy, o których wspominamy w artykule. W naszym poradniku znajdziecie głównie odpowiedzi na pytania dotyczące mieszkania na wynajem w Warszawie.

Gdzie najtaniej wynająć mieszkanie w Warszawie

Pierwszym krokiem osób przyjeżdżających do Polski jest wynajem mieszkania. Priorytetem powinien być dla nich zawsze odpowiedni dobór lokalizacji. Jeżeli jesteś studentem, warto skupić się na odległości od uczelni lub dobrej komunikacji. Ważne są również własne potrzeby. Jeżeli lubisz hałas z pewnością nie będzie Ci przeszkadzało mieszkanie w centrum miasta. Natomiast bardziej zielone okolice znajdziesz na obrzeżach miasta.

Oczywiście rynek wynajmu mieszkań w Warszawie różni się w zależności od dzielnicy. W takiej samej cenie można bowiem znaleźć małą kawalerkę na Śródmieściu oraz większe i nowocześniejsze mieszkanie w dzielnicach oddalonych od centrum np. na Targówku. Wynajęcie pokoju w Warszawie blisko metra to średni koszt 700 zł. Natomiast przy wynajmie samodzielnej kawalerki musisz liczyć się co najmniej z dwukrotnym wzrostem opłat. Ceny również zwiększają się w okresie letnim. Powodem tego jest przyjazd dużej liczby studentów do miasta. Jeżeli zależy Ci na zminimalizowaniu opłat, szukanie mieszkania w okolicach października to zdecydowanie zły pomysł.

Umowa wynajmu mieszkania – na co zwrócić uwagę

Umowa najmu mieszkania w Polsce zwykle nie różni się bardzo od zagranicznych. Pierwszą rzeczą, na jaką musisz zwrócić uwagę jest sposób zapisu umowy. Wszystkie dokumenty powinny zostać zapisane w języku polskim oraz przetłumaczone na język osoby wynajmującej lokal.  Mowa musi być zapisana w sposób zrozumiały dla odbiorcy oraz powinna zawierać:

  • dane osoby wynajmującej i najemcy (imię, nazwisko, adres, numer dowodu, PESEL),
  • informacje na temat wynajmowanego mieszkania (adres, powierzchnia),
  • wysokość czynszu (w tym opłaty za media i koszty kaucji) oraz dzień, do którego należy uregulować należność,
  • protokół zdawczo-odbiorczy (spis wyposażenia oraz aktualny stan mieszkania),
  • okres wypowiedzenia.

Wynajem mieszkania na odległość – wygodna opcja dla cudzoziemców

Kiedy od Polski dzielą Cię tysiące kilometrów i nie masz możliwości przyjechania do kraju w celu podpisania umowy, nie musisz się martwić. Istnieje nowoczesny sposób wynajmu mieszkania na odległość. Podpisanie umowy oraz załatwienie wszystkich formalności może odbywać się całkowicie przez internet.

Stosując ten sposób najlepiej wybierać ogłoszenia, gdzie zamieszczony został dokładny opis mieszkania oraz zdjęcia. Dzięki temu będziesz mógł znaleźć mieszkanie, odpowiadające wszystkim wymaganiom. Dobrym rozwiązaniem jest również poproszenie najemcy o zorganizowanie wideokonferencji, w której będzie można przeprowadzić darmową rozmowę, a przy okazji obejrzeć mieszkanie. Jeżeli obawiasz się, że coś pójdzie nie po Twojej myśli, warto skontaktować się z agentem nieruchomości, który pomoże przy wyborze najemcy oraz sprawdzi osobiście stan lokalu.

Kwestia wynajmu mieszkania w Warszawie nie należy do najłatwiejszych. Warto się tym zająć jeszcze przed przyjazdem do kraju, dzięki temu oszczędzimy sobie dużo stresu. W poradniku Jak wynająć mieszkanie w Polsce umieściliśmy kilka najważniejszych zasad, które z pewnością przydadzą się każdej osobie, planującej przeprowadzkę do Polski.

About the author

admin administrator

Leave a Reply

twelve − 10 =